Çini tekniği ve bu teknikle üretilen karolar bizim için her zaman büyüleyici parçalar oldu. Hem renkleri hem formlarıyla yüzyılların vazgeçilmezi bu dekorasyon elemanlarının  kullanım alanları ise mekanlar modernleştikçe biraz daha kısıtlanmaya başladı. Bize göreyse çok daha geniş alanda kullanılabiliyor olmalıydı.

Bu sebeple  Koleksiyon K ‘yı tasarlarken amacımız  bu teknik ve ürünü  alışılagelmiş olan  oryantallikten uzaklaştırarak modern mekan ve tarzların gerekliliklerine uygun bir dile çevirebilmek ve böylelikle bu eşsiz el emeğinin ömrüne de katkıda bulunabilmekti.

Böylece ortaya el üretiminin ustalığı ve yumuşaklığının adını “K” harfinin keskin açılarından alan koleksiyonumuzla buluştuğu ilk üyeleri Krista Ve Kosta çıktı.

 

The tiles produced with ‘Çini’ technique has always been fascinating pieces for us. Tiles and this technique have been the most important elements of the decoration for centuries. As the spaces have evolved toward more modern languages their area of usage have started to be limited.

Our aim in designing “Collection K” for Gorbon have been shifting this technique and product from its habitual orientalism and translating it to a language that can answer to modern spaces visual expectations.By doing so, we wish to contribute to extend the life and give new horizon to this technique.

The lines’ sharpness of our tiles meet the softness and agility of the hand made know-how to revisit this beautiful Turkish manufacturing technique.

We named this new collection “Collection K” in reference to the visual angularity of letter K.